Haber


03

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muş Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen istişare toplantısında üyelerin sorun ve sıkıntılarını dinledi

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muş iş dünyası ile istişare için bir araya geldi.​

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Hisarcıklıoğlu, sorun ve çözüm önerilerini dinlerken, bölge iş dünyasının temsilcileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Talip Devrim'in selamlama konuşmasından sonra sözü alan MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, kentin ekonomisi ve üyelerin karşılaştığı sorunları gündeme getirdi.

"Bizler Türkiye’nin en demokratik sivil toplum kuruluşlarıyız. Zira; Oda Yönetimine geldiğimiz günden itibaren; kişinin diline, dinine, ırkına, etnik kökenine bakmaksızın, herkese eşit mesafede olmaya ve kapımızın her daim açık olmasına da hassasiyet gösterdik" diyen MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç, "Devletimize olan sadakatimizden ödün vermeden, Ülkemizin birlik ve beraberliğine, Ekonomisine, Ticaretine, zarar verecek olan art niyetli kişilere ve oluşumlara da karşı, kayıtsız kalmadık. Yönetim olarak, makamında oturan bir anlayıştan ziyade, sahada olmayı tercih ettik. Kent merkezinde ve tüm ilçelerimizde üyelerimizi sık sık ziyaret edip, sorun ve sıkıntılarını çözme gayreti içerisinde olduk.

Üyelerimize daha kaliteli hizmet vermek için yerelde kamu kurumları ve banka temsilcileri ile sürekli istişare halinde olamaya çalıştık. Ayrıca, üyelerimizin ihracat yapma kapasitelerini geliştirmek için, Yurt Dışı İş Gezileri düzenleyip, ihracat yapmalarını sağladık" diye konuştu.

2018 Nisan ayında yapılan oda seçimleri sonrasında göreve geldikten sonra dDünyada ve Türkiye'de yaşanan birçok olağanüstü duruma şahit olduklarını belirten Başkan Koç, "Bu süreçte yaşanan COVİD -19 Pandemisi Dünya genelinde Sağlık kadar ekonomiyi de etkisi altına aldı. COVİD -19 Nedeni ile Yakınlarımızı, Sevdiklerimizi kaybettik, Vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum Bu süreçte sizinle sürekli istişare halinde olup, üyelerimizden gelen talep ve önerileri sizlere ilettik, sorunların çözümü noktasında göstermiş olduğunuz çaba ve gayretlerden ötürü, Size, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kuruluna, Muş Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri adına çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç konuşmasında daha sonra şunları söyledi: "Pandemi ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan aksamalar sonrası, baş gösteren ekonomik sıkıntılar, devamında Rusya’nın Ukrayna işgali; yüksek kur, enerji ve gıda krizi nedeni ile yüksek enflasyonun olduğu bir ortam oluşmuştur.

Bu olumsuz sürece rağmen Pandemi öncesi odamızda; yılda ortalama olarak 155 şirket kuruluşu yapılmış iken, pandemi sürecinde 200 şirket kuruluşu yapıldı.

Bu veriler bize şunu gösteriyor ki, Muş Tüccarı, Sanayicisi istihdam sağlamaya, üretmeye devam ediyor.

Ayrıca Kentimizde, son dönemde Tekstil-Konfeksiyon alanında imalat yapan firma sayısında da ciddi artış var. Bugün itibari ile Tekstil-Konfeksiyon alanında sanayi sicil belgesi alan firma sayısı 41’dir.

Muş tekstil sektöründe yapmış olduğu kaliteli işçilik sayesinde önümüzdeki yıllarda önemli bir tekstil merkezi olmaya adaydır.

Muş ekonomisinin lokomotifi olan tarım ve hayvancılıkta, yapımına başlanan alt yapı çalışmalarının sonuçlanması ile bir atılım yaşayacağımıza inanıyorum.

Alparslan 2 barajının enerji üretmeye başlamış olması ve bunun akabinde Muş Ovası sulama projesinin tamamlanması ile birlikte, tarım alanında verimliliğimiz artacak ve Ülke ekonomisine ciddi katkı sunan bir kent olacağız.

Sizlerin ve değerli misafirlerimizin fazla vaktini almak istemiyorum. Üyelerimizin de sizlere iletmek istediği konular olacaktır. Üyelerimize söz hakkı vermek adına konuşmamı sonlandırıyorum".

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Muş’un, özellikle tarım ve hayvancılıkta Türkiye için çok önemli olduğuna işaret ederek, bugün dünyanın en stratejik sektörünün tarım ve hayvancılık olduğuna değindi. Hisarcıklıoğlu, “Muş Ovası’nın Türkiye’de benzeri yok. Türkiye'nin en fazla mera alanına sahip illeri arasındasınız. 3,5 milyon dönüm mera ve 800 bin dönüm çayır var. Meralar tamamen doğal ve bu sayede süt, et, yağ ve peynir de en doğal haliyle üretiyorsunuz. Ama bu nimetin hakkını tam manasıyla veremiyoruz. Muş’ta hem tarımı, hem de tarım ve hayvancılığa bağlı sanayiyi geliştirmemiz lazım. Zira tarım en stratejik sektör, çünkü hayatın kaynağı” diye konuştu.

Muş’ta genç ve dinamik bir nüfusumuz olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, emek yoğun sektörleri bu bölgeye çekmek gerektiğini söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç’un da bunun için çaba harcadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Kendisi, Ankara’da da mesai arkadaşım. TOBB’un ekonomi politikası komisyonunda birlikte çalışıyoruz. Erdal Başkanımız doğru bir vizyonla önemli bir çalışma da başlattı. İnşallah Muş TSO’yu akredite hale getirecek” dedi.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç da Oda’nın faaliyetlerine ilişkin bilgi verirken, pandeminin kentin ticaretine etkilerine değindi. Muş’un önümüzdeki yıllarda özellikle tekstil ve tarım alanında önemli başarılara imza atacağını söyledi.

Basına kapalı olarak devam eden toplantıda üyeler, sorun ve sıkıntılarını, talep ve önerilerini dile getirdi.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Erdal Koç, toplantıdan sonra kentin simgesi olan lale ve Alparslan'ın biblosunu TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na hediye etti.

Okunma Sayısı: 809
resim
Muş Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018