Başkan Mesajı

 

 

 

BAŞKANIN MESAJI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası 1968 yılında 162 üye ile kurulmuştur. Bugün 2 bin 250 üyesi olan odamız her geçen yıl büyümektedir. 1968 yılında 40 metrekarelik bir alana sahip olan odamız bugün 6 bin 500 metrekare kapalı alanı sahip modern ve köklü bir kuruluş haline gelmiştr.
14 meslek grubu, 33 meclis üyesi ile hizmet veren Muş Ticaret ve Sanayi Odası bu yıl itbariyle 500inci yılını geride bırakmaktadır. Ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyete bulunan üyelerimiz ayrıca hizmet, imalat, petrol ürünleri, nakliye, toptan, perakende, gıda, tarım ve hayvancılık, inşaat malzemeleri, mühendislik alanlarında faaliyetlerde bulunan üyeleriyle ülke ekonomisine katkı sunmaktadır.
Muş ili Doğu Anadolu Bölgesinde önemli bir konuma sahiptr. Türkiye0nin üçüncü büyük ovasına sahip olan Muş, ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptr. Bu alanda Türkiye0nin köklü kuruluşlarından olan Muş Şeker Fabrikası ilin lokomoti konumundadır. İlimizde ayrıca süt ve süt ürünlerinde Türkiye genelinde aranan Muş eski kaşarı ve Muş tulum peyniri üretmi yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünlerimiz şeker pancarı, buğday, tütün ve son zamanlarda alternatf tarım ürünleri olarak mısır, ayçiçeği yetştriciliği yapılmaktadır. Tarihten gelen önemli bir faaliyet alanı da bağcılıktr. Muş üzümü, kendine has aroması ile büyük ilgi görmektedir.
İlimiz 60ıncı teşvik bölgesinde yer almaktadır. 60ıncı teşvik bölgesinin sunmuş olduğu avantajlar sayesinde tekstl sektöründeki hareketlilik kent ekonomisine ve isthdamına önemli katkı sağlamıştr. Muş0ta son zamanlarda yapılan özel sektör yatrımlarının başında Çimento Fabrikası gelmektedir. Ayrıca imalat sanayisinde, plastk, mobilya, tarım makineleri, gıda, un, yem ve madencilik sektöründe üretm tesisleri yer almaktadır.
Başlıca kamu yatrımlarıı Alparslan I Barajı, Karasu Islah Projesi, Alparslan II Barajı, Arazi Toplulaştrma ile Muş ili tarım alt yapısına yönelik yatrımlardır.
Malazgirt ve Bulanık ovalarımız da ayrıca önemli tarım faaliyetleri yapılmaktadır. Malazgirt ilçemizde kümelenmiş olan tarım makineleri üretcileri TARMİSS Sanayi Sitesinde yapmış oldukları ot biçme makinelerini Türkiye0nin çeşitli illeri ile Ortadoğu0nun bazı ülkelerine ihraç etmektedirler.
Değerli tüccar ve sanayicilerimizı
Yukarıda kısaca değinmiş olduğumuz ilimizin sahip olduğu değerleri Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetm Kurulu olarak daha da ileriye götürme gayret içerisinde olacağız. Oda olarak çalışmalarımız her zaman bu doğrultuda olacaktr. Üyelerimizin ve gelecek olan yatrımcılarımızın sorunlarının çözümü noktasında çaba sarf eden bir yönetm anlayışına sahibiz. Tüm bu çalışmalarımızda üyelerimizi de yanımızda görmekten onur duyarız.
Üyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde Ülkemiz ve ilimiz ekonomisine katkı sağlamak için çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetm Kurulu adına saygılarımı sunarım.

Erdal KOÇ
Yönetim Kurulu Başkanı

Muş Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018