Haber


26

Yurt dışı iş gezisi programları kapsamında İspanya’nın Barselona şehrine giden Muş Ticaret ve Sanayi Odası heyeti burada çeşitli temaslarda bulundu. Başkan Koç, bu gezilerin iş insanlarına önemli katkılar sağladığını ifade etti

 

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) yurt dışı iş gezisi programlarına devam ediyor. Daha önce bir çok ülkeye iş gezisi düzenleyen MUŞ TSO’nun son durağı İspanya’nın Barselona şehri oldu.

Barselona iş gezisi için gerekli olan Schengen vizesi için yoğun bir süreç geçiren Muş Ticaret ve Sanayi Odası bu süreçte iş insanlarının daha rahat bir şekilde vize alması için araca şirket ile görüşerek başvuru işlemlerini Muş’ta gerçekleştirdi.

Vize işlemleri ve KOSGEB başvuru süresi tamamlandıktan sonra 20-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Barselona iş gezisine MUŞ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Koç, Meclis Başkanı Aydın Çelik ile birlikte farklı sektöre faaliyetlerini sürdüren 34 iş insanı katıldı.

Muş heyeti ilk olarak Barselona Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Burada Başkonsolos Selen Evcit tarafından karşılanan Muş heyetine Barselona’da yatırım yapmak isteyen, iş insanlarına Başkonsolosluğun sunduğu hizmetler anlatıldı. Türkiye’den iş insanlarının gelip buralarda faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Evcit, Muş’tan bir heyetin buraya gelmesini önemli bulduğunu sözlerine ekledi.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Meclis Başkanı Aydın Çelik ile birlikte Başkonsolos Selen Evcit’e ziyaret anısına plaket takdim ettiler.

Heyet daha sonra Barselona Ticaret Ateşesi Nurdan Çamlıbel Aydın’ı ziyaret etti. Barselona’daki Türk iş insanlarının yaptığı çalışmalardan bahseden Aydın, yatırım yapmak isteyen, ticaret yapmak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili bilgiler verdi.

Muş heyeti son olarak Barselona’da Serbest Bölgeyi ziyaret etti. Proje Müdürü Joaquin Poley Martinez Serbest Bölgeyi katılımcılara gezdirdikten sonra Barselona ile ilgili genel bilgileri slayt gösterimi yaparak aktardı. Yatırımcıların gelişen teknolojiye ayak uydurması gerektiğini belirten Martinez, Barselona Serbest Bölgesinin de iş insanlarının ihtiyacına cevap vermesi için ileride daha yüksek bir kapasiteye ulaştırılacağını aktardı.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası’nın Barselona’ya düzenlediği iş gezisi programını değerlendiren Başkan Erdal Koç, iş insanlarının farklı deneyimler elde ettiği, farklı bilgiler edindiği yurt dışı iş gezilerini önemsediklerini söyledi. Avrupa’nın önemli kentlerinden biri olan Barselona’ya Muş heyetini getirmek için yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Koç, üyelerin bu önemli kenti gezmeleri, burada ticaretin nasıl yürütüldüğünü yerinde görmelerini arzuladıklarını ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

MUŞ TSO Başkanı Erdal Koç açıklamasından daha sonra şunları söyledi: “İspanya’nın Barselona kentine iş gezisi düzenlemeye karar verdiğimizde bunun çok zor olacağını vize konusunda sıkıntılar yaşayacağımızı söylediler. Buna rağmen üyelerimizi buraya getirmekte ısrarcı olduk. Vize işlemleri için Ankara’da veya İstanbul’da ekstra masraf yapmamaları için bu işlemi de Muş’ta gerçekleştirdi. İlk defa bir vize işlemi Muş’ta yapılmış oldu. Başvuruların büyük bir kısmı olumlu sonuçlandı. 34 kişiden oluşan bir ekiple Barselona iş gezisi programımızı tamamladık. Başkonsolosluk ve Ticaret Ateşesi ziyaretlerimizden sonra Serbest Bölgeyi gezme ve buradaki yetkililerden bilgi alma fırsatımız oldu. Son derece verimli bir gezi gerçekleştirdi. Üyelerimizin bilgi ve deneyimlerini arttırmak, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak için çalışmalarımızı, iş gezisi programlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Daha önceki iş gezisi programlarımızı ticarete dönüştüren üyelerimizin olması da ayrıca bizleri umutlandırıyor. Yurt dışı iş gezisi programları kapsamında ihracat yapan iş insanlarımız var. Muş Ticaret e Sanayi Odası olarak iş insanlarımıza, yatırımcılarımıza, girişimcilerimize her türlü kolaylığı sağlamaya kent ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz. KOSGEB desteği ile gerçekleştirdiğimiz bu iş gezilerinin ilimizdeki iş insanlarına daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu gezinin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, katılımcılarımıza başarılar diliyorum”. 

Okunma Sayısı: 856
resim
Muş Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018